Tudor Water Sports Tom Mboya Street – Mombasa
+254 711 281 241
info@triathlonkenya.org

National Duathlon Championships Results

National Duathlon Championships Results

2019 RESULTS

NONAMEGENDERRUNBIKERUNTOTAL
1.KENNEDY OCHIENGMALE00:32:0001:05:3000:21:2901:59:59
2.GIDEON RUTOMALE00:31:1001:09:3000:20:1902:01:59
3.VINCENT OCHIENGMALE00:34:4001:03:2400:24:5602:03:00
4.MARTIN SHIKUKUMALE00:33:0001:12:5700:22:4602:08:43
5.MASON NYANGAUMALE00:32:4301:15:5400:25:3302:14:10
6.MANUEL OCHIENGMALE00:35:1501:14:4000:27:0502:17:00
7.DERRICK JUMAMALE00:37:4001:12:1000:29:3002:19:20
8.ELISHA MATEKAMALE00:35:5501:13:4700:33:1802:23:00
9.RALLY MASILAMALE00:37:4201:12:1800:35:1002:25:10
10.DOMINIC ROTICHMALE00:35:3901:29:3400:31:5902:37:12
11.DUNCAN WASHINGTONMALE00:57:0001:28:2300:24:5702:50:20
12.COLLINS ODUORMALE00:57:3101:25:1700:40:1403:03:02
13.EDDY ODHIAMBOMALE00:41:1501:14:40DNF

SPRINT DUATHLON RESULTS

NO.NAMEGENDERRUNBIKERUNTIME
1.CATHERINE KARIUKIFEMALE00:27:4300:44:1500:19:5801:31:56
2.EVE MWENDWAFEMALE00:26:5700:53:1300:18:5001:39:00
3.BARBARA ADELLFEMALE00:28:3700:52:3500:19:4801:41:00
4.WINNIE NJERIFEMALE00:32:4500:44:1700:22:4201:39:44
5.FARHANA ADAMJIFEMALE00:30:1000:55:1000:18:4001:44:00
6.CAMILLA LYDIAFEMALE00:34:1100:47:2800:25:2101:47:00
7.NYOKABI KAMOTHOFEMALE00:25:3400:55:2800:33:4101:54:53
8.VIVIAN AWUORFEMALE00:33:0000:44:2900:46:4202:04:11
9.SIAN SAITONIKFEMALE00:26:0201:08:5800:49:0202:24:02:
10.EUNICE WANJIRUFEMALE00:35:2001:03:5000:52:1302:31:23
11.PENDO MAKOMBAFEMALE00:41:2201:13:3401:02:2602:57:22
12.CINDY OUMAFEMALE00:50:0001:13:1400:56:0602:59:20
13.SYLVIA NJEHIAFEMALE00:45:0001:41:2100:48:1303:14:34
14.MILKA AKINYIFEMALEDQ

SPRINT DUATHLON RESULTS MEN’S

NONAMEGENDERRUNBIKERUNTIME
1.GABRIEL AMBUKOMALE00:24:4300:34:5100:14:2201:13:56
2.VICTOR ONDITIMALE00:18:0100:42:5900:13:0001:14:00
3.ARCHIE MAYMALE00:24:4300:35:5500:16:2301:17:01
4.MARTIN MACHARIAMALE00:24:1000:37:2300:16:2301:17:56
5.THOMAS BIFWOLIMALE00:25:1400:49:2500:15:2801:30:07
6.NAEM CHAKERAMALE00:29:1300:41:0700:20:4001:31:00
7.KENNEDY KIBETMALE00:22:0001:02:2000:12:4001:37:00
8.ERIC MWENJEMALE00:25:1000:57:1500:22:3501:45:00
9.DANIEL MADARAMALE00:28:0101:10:5900:22:1802:01:18
10.DAVID CHEMWENOMALE00:36:1101:12:0900:38:4102:27:01
       
       

2020 DUATHLON NATIONAL CHAMPIONSHIPS RESULTS 

ELITE MEN (5KM/20KM/2.5KM)

NO.NAMECOUNTYCOUNTRYTIME
1.KENNEDY OCHIENGE/MARAKWETKENYA00:58:55
2.DAVID NDATHAKIAMBUKENYA00:59:37
3.JAMES MWAURANAROKKENYA00:59:47
4.GIDEON RUTTONANDIKENYA01:01:41
5.STEVE MASONI NYANG’AUMOMBASAKENYA01:01:44
6.GABRIEL AMBUKOVIHIGAKENYA01:02:29
7.MARTIN MONTBARBONGUESTFRANCE01:02:39
8.VICTOR ONDITINAIROBIKENYA01:04:29
9.SOUD HASSAN SOUDMOMBASAKENYA01:05:56
10.MANUEL OCHIENG UASIN GISHU KENYA01:07:03 
 11.EDDY ODHIAMBO E/ MARAKWET KENYA01:07:38 
 12.EBRAHIM KHAMIS MOMBASA KENYA01:08:39 
 13.JIMMY DUKES MOMBASA KENYA01:09:22 
 14.HASSAN WAWIRE MOMBASA KENYA01:09:27 
 15.DERRICK JUMA NAIROBI KENYA01:12:44 
 16.VINCENT ODHIAMBO MACHAKOS KENYA01:13:31 
 17.TREVOR MWAMISI MOMBASA KENYA01:13:32 
 18.SIMEON MWAKAMBA MOMBASA KENYA01:14:26 
 19.TIMOTHY MUTUA MOMBASA KENYA01:15:57 
 20.JUMA MATANO MOMBASA KENYA01:16:06 
 21.COLLINS MASINDE MOMBASA KENYA01:20:07 
 22.JJOSEPH JUMA MOMBASA KENYA01:20:43 
 23.ERIC MWENJE MOMBASA KENYA01:22:12 
 24.SIMIYU WANJALA MOMBASA KENYA01:22:38 
 25.JAMES NJOROGE NAIROBI KENYA 01:23:14
 26.ASHER LOMO KISUMUKENYA01:24:41 
 27.KENNEDY SIMIYU MOMBASAKENYA01:26:42 
 28.INNOCENT MWANGALA MOMBASA KENYA01:31:16 
29.THOMAS BIFWOLIMOMBASAKENYA01:37:23
30.SAMWEL FURAHAMOMBASAKENYA01:38:28
31.ISAAC OTIENOE/MARAKWETKENYADNF
     
     

JUNIOR MEN (5KM/20KM/2.5KM)

NO.NAMECOUNTYTIME
1.ALFRED CHOLAMOMBASA01:06:50
2.JOHN PAUL MAKONA MOMBASA 01:07:08 
3.TREVOR HAMISI MOMBASA01:13:32 
4.VICTOR TELO MOMBASA 01:14:57 
5.TABUKA BIFWOLI MOMBASA 01:16:04 
6.STEPHEN NDEGWA MOMBASA 01:16:58 
7. SALDIDO LEON MOMBASA 01:17:09 
8.MUHAMMAD MASHJARY MOMBASA 01:17:45 
9. FAHIM RASHID MOMBASA 01:20:45 
10.ANTHONY OJEEMOMBASA01:24:43
    
    

ELITE WOMEN (5KM/20KM/2.5KM)

NO.NAMECOUNTYCOUNTRYTIME
1.STEPHANIE FERNANDESGUESTFRANCE01:13:56
2.MERCY FWANDETRANS NZOIAKENYA01:14:54
3.CATHERINE KARIUKIKIAMBUKENYA01:24:01
4.MILDRED AKINYINAROKKENYA01:25:09
5.SUSAN WANJALANAIROBIKENYA01:38:22
     
     

JUNIOR WOMEN (5KM/20KM/2.5KM)

NO.NAMECOUNTYTIME
1.JOSETTE NJERIMOMBASA01:17:56
2.VIVIAN HILLIERMOMBASA01:19:22
    
    

AGE GROUPS

12-13 YEARS (400M/5KM/200M)

NO.NAMEGENDERCOUNTYTIME
1.IMAN MARIOFMOMBASA00:17:31
2.RODNEY MBUGO MOMBASA 00:16:28 
     
     

14-15 YEARS (600/10KM/300M)

NO.NAMEGENCOUNTYTIME
1.MOHAMMED IMTIAZMMOMBASA00:22:17
2.KEITH CHRISTOPHERMMOMBASA00:26:31
3.AADIL HASSANMMOMBASA00:32:35
4.MARK BIFWOLIMMOMBASA00:47:30
     
     

16-17 YEARS (2KM/10KM/1KM)

NO.NAMEGENCOUNTYTIME
1.DAVID NYONGESAMMOMBASA00:32:15
2.REUBEN MUMOMMOMBASA00:36:28
     
     

18-19 YEARS (2KM/10KM/1KM)

NO.NAMEGENCOUNTYTIME
1.ABUBAKAR SWALEHMMOMBASA00:28:12
2.HAMRAN SALIMMMOMBASA00:32:22
3.MOHAMMED FUADMMOMBASA00:33:50
4.ELVIS OTIENOMNAIROBI00:34:07
     
     

20 YEARS + (3KM/20KM/1KM)

 NO.NAME GEN COUNTY TIME 
 1.COLLINS JERRY NAIROBI 00:57:35 
 2.PATRICK SIMBA MOMBASA 01:06:53 
     
     

PARA-DUATHLON (3KM/20KM/1KM)

NO.NAMEGENCOUNTYTIME
 1.CHRISPINUS BWIRE BUNGOMA 00:59:25 
 2.BRENDA BWIRE BUNGOMA 01:29:48 
     
     

VETERANS (3KM/20KM/1KM)

NO.NAMEGENCOUNTYTIME
1.WASHINGTON OTIENOME/MARAKWET00:56:27
2.PATRICK MWAMISIMMOMBASA00:29:48